Uverejnené komentáre 2

Vlhkosť v dome, vetranie, meranie teploty a vlhkosti

Aby ste sa cítili dobre vo vašom dome alebo byte príjemne, je potrebná vnútorná pohoda. Aby tomu tak skutočne bolo, prispieva k tomu aj kvalita prostredia v ktorom sa nachádzame, v ktorom žijeme. Nedostatočná alebo naopak príliš vysoká vlhkosť v dome spôsobuje nepríjemnosti a má dopad aj na naše zdravie.

Vetrať by sa malo pravidelne. Aj v lete, aj v zime.

V zime najlepšie  tri či štyrikrát za deň. Avšak pozor na to ako vetráme. Vetranie by malo byť krátke – približne 2 -3 minúty, kde okná necháte otvorené dokorán a doporučuje sa vetrať v jednotlivých intervaloch:  ráno, napoludnie, popoludní a pred spaním.  Aj týmto spôsobom sa dá poraziť nepríjemná vlhkosť v dome.

Ak vetráte otvorenú vetračku každý deň približne 15 minút, je to zbytočná investícia, najmä ak máte zapnutý radiátor, preto ho počas vetrania pozastavte.

Ak sa chcete zbaviť vlhkosti a s ňou spojené plesne na stenách, mali by ste sa naučiť sušiť steny. Plesne neznášajú prúdenie vzduchu a sucho! Vetranie sa líši vzhľadom na ročné obdobie. Cez leto by sa malo vetrať prievanom vždy ako sa dá a cez zimu ako už bolo spomenuté 4 krát za deň po dobu 2-3 minút.

teplomer vlhkomer vetranie v dome

Pravidelné vetranie a určenie správnej vlhkosti v dome prospieva nie len nášmu zdraviu ale aj nášmu domu, kedy dokážeme určiť, či je dom vlhký a následne bude asi potrebná izolácia či iné tepelné úpravy.

Pre správne určenie vlhkosti vám určite pomôže teplomer vlhkomer vhodný do priestoru, ktorý môžete použiť v kuchyni, v pivnici, v izbách, kanceláriách a podobne.

Teplomer vlhkomer si našiel uplatnenie v starých domoch, kde pleseň neustále vznikala, no človek niekedy ťažko dokáže odhadnúť, či je vlhkosť v dome vysoká alebo je správna. Výhodou teplomera vlhkomera je aj to, že už podľa samotného názvu neukazuje oba vlhkosť v % ale aj stupne Celzia.

Teplo predstavuje približne 60 až 70 % ročných nákladov na bývanie. Teplota na radiátoroch sa dá ľahko znížiť pomocou termostatických ventilov na radiátoroch a tak si najlepšie “ naladíte “ teplotu, ktorá vám vyhovuje. No popravde musíte myslieť aj na svoj dom, či byt, aby vám vplyvom teploty nevznikala vysoká vlhkosť v dome, pretože s pravidla platí, čím vyššia vlhkosť, tým menej stupňov v dome a opačne, čím menšia vlhkosť, tým viac stupňov je v miestnosti. I na toto je dobrý teplomer vlhkomer, ktorý svojim malým dizajnom spĺňa dva účely: estetický a praktický.

Opačný spôsob ako snížiť vlhkosť  v dome je okrem vetrania kúpiť si odvlhčovač výborne sa osvedčil Honeywell TP BIG 33L

V rodine, kde sa každý deň varí, perie, umýva sa denne vyprodukuje väčšie množstvo pary, ktorá keď nemá kade odísť, môžu vznikať problémy. Preto nezabúdajte na častejšie vetranie v miestnostiach najviac zaťažovaných na vlhkosť v dome ako je napríklad kúpeľňa, či kuchyňa.

Aká má byť správna teplota v dome:

Prezrite si tabuľku jednotlivých miestností, kde by malo byť koľko stupňov:

 Predpísané výsledné teploty v jednotlivých miestnostiach domu (max. ±3 °C)
kúpeľňa  24 °C
detská izba   21 °C
spálňa  21 °C
pracovňa   21 °C
jedáleň  21 °C
 obývačka  21 °C
 kuchyňa  20 °C
 toaleta  20 °C
 predsieň  15 °C
 chodba  15 °C
 schodisko  10 °C

Aká má byť správna vlhkosť v dome?

Správna alebo optimálna vlhkosť v dome by sa mala pohybovať v rozmedzí okolo 50 – 55 %. Avšak ak trpíte problémami s dýchacimi cestami, vlhkosť v dome sa môže pohybovať okolo 60 %. Pri vyššej relatívnej vlhkosti je možné znížiť teplotu v byte/ v dome pri nezmenenej pocitovej teplote človeka, avšak čím je vyššia relatívna vlhkosť, tým je vyššia teplota rosného bodu, ktorá sa veľmi približuje už k teplote v byte, takže preto je aj ťažko odhadnúť správnu vlhkosť v dome. K meraniu teploty a vlhkosti vám preto môže pomôcť praktické teplomere vlhkomere, ktoré nájdete v čiernom aj bielom prevedení, s čidlom aj bez čidla.

2 názory k “Vlhkosť v dome, vetranie, meranie teploty a vlhkosti

  1. dakujem,iba som potreboval vediet kolko je normalna teplota a vlhkost v nasej vejkej vile. ja mam teplotu v izbe 23.4 a vlhkost vzduchu 44% aj vetram asi dve hodiny za den.myslite si ze mam vsetko tak ako by mohlo byt odpiste my prosim vas.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Overenie − 4 = 4