Termostat do krbu, praktické zapojenie – návod

Ak potrebujete spojazdniť cirkuláciu vody vykurovacom systéme, pravdepodobne riešite reguláciu obehového čerpadla termostatom.

V článku sa dozviete praktický návod, ako presne nastaviť spínanie tak, aby sa obehové čerpadlo pustilo len vtedy, ak je potrebné, t.j. keď je v krbe zakúrené.


Princíp fungovania termostatu v krbe

Zakúrite v krbe, teplota v krbovej vložke začne narastať a dosiahne vami zvolenú teplotu. Termostat vzopne obehové čerpadlo, ktoré spustí cirkuláciu vody vo vykurovacom systéme (radiátory, podlahové kúrenie a podobne).

Potom, čo v krbe oheň dohorí, teplota vody začne klesať. Ak klesne na vami nastavenú hranicu, termostat vypne obehové čerpadlo.


Praktické zapojenie obehového čerpadla k termostatu :

Schéma ukazuje správne pripojenie obehového čerpadla na relé termostatu

Termostat na obehové čerpadlo schéma


Zapojenie obehového čerpadla a umiestnenie teplotného čidla do krbu

Obehové čerpadlo môžete zapojiť priamo na termostat, ktorý bude spínať prívodnú fázu. Nulový vodič zapojíte priamo do siete v domácnosti. Ak chcete spínať iné napätie alebo vyšší výkon ako 2000 wattov, treba použiť stykač, t.j. termostat bude spínať stykač a ten následne záťaž.

Teplotný snímač zvládne snímať teplotu -50°C do 110°C (záleží na verzii termostatu, ktorú si vyberiete). Umiestniť termostat je najlepšie tak, aby reagoval rýchlo na narastajúcu teplotu v krbe, napríklad dobré miesto je teplotný výmenník, časť komína. Predpokladaná teplota nesmie prekročiť 110°C, preto je vhodné senzor dať do vymeníku alebo pri, nie priamo do ohňa.

Dlžku káblu snímaču môžete predĺžiť, napríklad, ak je krb v obývačke a obehové čerpadlo v pivnici čidlo termostatu môžete predĺžiť. Odchýlka v meraní teploty sa dá dokalibrovať.


Nastavenie termostatu

Termostat potrebujete nastaviť pre ohrievanie v tomto postupe sa budeme venovať termostatu V10.1 princíp je platný aj pre ostatné termostaty (zoznam je nižšie).

Nastavte cieľovú teplotu (kedy termostat spustí obehové čerpadlo na krbe), stlačte tlačidlo SET a šipkami nastavíte teplotu cca 75 °C

Nastavte mód funguvania termostatu , na ohrev tj stlačte SET tlačidlo po dobu 2-3 sekúnd a HC položku nastavte na H (H-ohrev,C-chladenie)

HS a LS položky preskočte.

CA-Kalibrácia posun teplotu po +- 0.1 °C krokoch, vhodné pre doladenie presnosti, ak ste predlžovali teplotný senzor do krbu.

d -Hysterézia je opätovné vypnutie. Napríklad, ak nastavíte 10 °C a teplota snímaná senzorom v krbe klesne na 65 °C, tak termostat vypne obehové čerpadlo. (Potom, keď teplota sa zvýši na 75 °C znovu ho pustí ).

Zoznam ostatných termostatov na reguláciu obehového čerpadla:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.