V tomto článku sa dozviete tie najlepšie informácie o meraní napätia aj prúdu ktoré patria medzi základné elektrické veličiny.Niekedy situácia vyžiada aby sme tieto veličiny premerali , napríklad zistenie chyby alebo stavu autobatérie , či premeranie striedavého elektrického napätia v zásuvkách.
Nieje napätie ako napätie a prúd ako prúd
Rozlišujeme 2 druhy napätia a prúdu 1 jednosmerné napätie a prúd, 2 Striedavé napätie a prúd.
Z pohľadu merania na ich zistenie používame aj rozdielne meracie prístroje, prístroj ktorý funguje na striedavé napätie vo väčšine prípadov nebude fungovať na jednosmerné napätie (ak nieje v popise prístroja uvedené inak) .
Preto voľbou vhodného prístroju sa vyvarujeme ťažkostiam napríklad batérie meriame s voltmetrami/ampérmetre na jednosmerné napätie ,striedavé napätie 230V meriame voltmetrami/ampérmetrami na striedavé napätie
Meranie jednosmerného napätia:
- Na meranie jednosmerného napätia použite multimeter s funkciou merania napätia DC (direct current). Ak máte digitálny multimeter, nastavte ho na režim merania napätia DC.
- Zapojte multimeter do obvodu, kde chcete merať napätie, a uistite sa, že je správne pripojený k vodičom, ktoré chcete meriať.
- Skontrolujte, či je v obvode jednosmerné napätie a prečítajte si hodnotu na multimetri.
Meranie jednosmerného prúdu:
- Na meranie jednosmerného prúdu môžete použiť ampérmeter s funkciou merania prúdu DC (direct current). V prípade digitálneho ampérmetra nastavte režim merania na DC.
- Zapojte ampérmeter do obvodu, kde chcete merať prúd, tak, aby prúd prechádzal cez ampérmeter. Uistite sa, že ampérmeter je správne pripojený k vodičom, ktoré chcete meriať.
- Skontrolujte, či je v obvode jednosmerný prúd a prečítajte si hodnotu na ampérmetre.
Meranie striedavého napätia AC:
- Najjednoduchšie meranie striedavého napätia môžete vykonať pomocou multimetra s funkciou merania napätia. Ak máte digitálny multimeter, nastavte ho na režim merania napätia AC (alternating current), ak ide o striedavé napätie
- Zapojte multimeter do obvodu, kde chcete merať napätie, a uistite sa, že je správne pripojený k vodičom, ktoré chcete meriať.
- Skontrolujte, či je v obvode striedavé napätie a prečítajte si hodnotu na multimetri. Pri meraní striedavého napätia by ste mali dostať priemer z maximálnej a minimálnej hodnoty napätia v priebehu jedného cyklu.
Meranie striedavého prúdu AC:
- Na meranie striedavého prúdu môžete použiť ampérmetr s funkciou merania prúdu AC (alternating current). V prípade digitálneho ampérmetra nastavte režim merania na AC.
- Zapojte ampérmetr do obvodu, kde chcete merať prúd, tak, aby prúd prechádzal cez ampérmetr. Uistite sa, že ampérmetr je správne pripojený k vodičom, ktoré chcete meriať.
- Skontrolujte, či je v obvode striedavý prúd a prečítajte si hodnotu na ampérmetre. Pri meraní striedavého prúdu by ste mali dostať priemer z maximálnej a minimálnej hodnoty prúdu v priebehu jedného cyklu.
Tip Multimetre s True RMS funkciou majú schopnosť presnejšie merať efektívne hodnoty signálov rôzneho tvaru, ako napríklad špičkové, trojuholníkové alebo zubovité signály. To robí True RMS multimetre užitočnými nástrojmi pre meranie v rôznych aplikáciách, napríklad v elektronike, automobilovom priemysle a priemernej priemyselnej automatizácii.
Pri rozlíšení či sa jedná o jednosmerné alebo striedavé napätie nám pomáhajú schematické značky niekedy sú vyznačené na multimetroch:
Značka | Názov |
= | jednosmerný prúd |
~ | striedavý prúd |
+ | kladná polarita |
– | záporná polarita |
N | neutrálny vodič, stiedavý prúd |
M | stredný vodič, jednosmerný vodič |
Daľšie pojmy značky
+ – sa používajú u jednosmerných zdrojov batérii
L1 – sa používa pri striedavom napätí
Ako korektne zmerať napätie a prúd na jednosmernom zdroji energie ?
Napätie aj prúd sa merajú nasledovne
Voltmeter môže byť umiestnený paralelne k zdroju (na schéme vysvetlím) ampérmeter sa umiestňuje vždy do série , ak by bol zapojený paralelne tak zhorí
Schematicky meranie jednosmerného napätia aj prúdu:
A v krúžku symbolizuje ampérmeter
V krúžku symbolizuje voltmeter
R s obdĺžnikom symbolizuje záťaž
Batéria je v schéme dolu .
Užitočné rady ako zmerať jednosmerné napätie a prúd:
* Ampérmeter nikdy nezapájajte paralelne k zdroju je to čistý skrat a zhorí
* Vždy zapájajte prístroje korektne k pólom plus na plus , mínus na mínus.
* Dodržujte rozsahy na meracích prístrojoch , ak elektrické hodnoty prevyšujú meracie rozsahy prístroj tak môžu zhorieť
Meranie striedavého napätia a prúdu.
V podstate je veľmi podobné ako meranie jednosmerného prúdu no však treba byť opatrnejší vo väčšine prípadov sa jedná o vyššie napätie napr 230V ktoré je nebezpečné a preto k tomu pristupujte s najvyššou opatrnosťou , obvod vždy zapájajte s vypnutým ističom .
Schéma na meranie striedavého napätia a prúdu
Schéma pre meranie striedavého napätia prúdu:
Panelové prístroje na meranie napätia a prúdu
Základnými prístrojmi na meranie elektrických veličín sú ampérmeter na meranie prúdu a voltmeter na meranie napätia. Univerzálne meracie prístroje sú konštrukčne vyhotovené tak, že ich možno použiť ako ampérmeter aj voltmeter.
Pre jednosmerné napätie a prúd používame voltampérmeter
Pre meranie výlučne jednosmerného napätia
Pre striedavé napätie aj prúd je vhodný tento prístroj
Pre meranie vylúčne striedavého napätia
Ako zmerať a vypočítať jednotlivé veličiny napr odpor alebo výkon vzorce tu.
dovolim si jeden navrh na opravu… uz zopar rokov je standardom aj na Slovensku napatie v beznej el. zasuvke (v bytovych rozvodoch) 230V/50Hz a nie ako je tomu na infografike 220V :-) uz dlhe roky si vela ludi mysli a stale pouziva termin „220V“ pre el.zasuvku, ale to uz dlho neplati… napatie bolo zvysovane kvoli stratam… dokonca uz aj spotrebice sa dlhodobo vyrabaju pre rozmedzie napatia 220-240 alebo 220-250V striedavych 50Hz, tak aby to neskodilo normam a aby bolo zariadenie pripravene na pripadne vykyvy napatia… tak ci tak v beznej el.sieti v nasich domacnostiach a uz aj vsade v EU (okrem Anglicka) je normovanych 230V/50Hz a nie 220V/50Hz