Uverejnené Jeden komentár

Ako správne zmerať napätie aj prúd

V tomto článku  sa dozviete tie najlepšie informácie o meraní napätia aj prúdu ktoré patria medzi základné elektrické veličiny.Niekedy situácia vyžiada aby sme tieto veličiny premerali  , napríklad zistenie chyby alebo stavu  autobatérie  , či premeranie  striedavého elektrického napätia v zásuvkách.

Nieje napätie ako napätie a prúd ako prúd 

Rozlišujeme 2 druhy napätia a prúdu  1 jednosmerné napätie a prúd, 2 Striedavé napätie a prúd.

Z pohľadu merania na ich zistenie používame aj rozdielne meracie prístroje, prístroj ktorý funguje na striedavé napätie vo väčšine prípadov nebude fungovať na jednosmerné napätie (ak nieje v popise prístroja uvedené inak) .

Preto voľbou vhodného prístroju sa vyvarujeme ťažkostiam napríklad batérie meriame s voltmetrami/ampérmetre na jednosmerné napätie ,striedavé napätie 230V meriame voltmetrami/ampérmetrami na striedavé napätie

Meranie jednosmerného napätia:

 1. Na meranie jednosmerného napätia použite multimeter s funkciou merania napätia DC (direct current). Ak máte digitálny multimeter, nastavte ho na režim merania napätia DC.
 2. Zapojte multimeter do obvodu, kde chcete merať napätie, a uistite sa, že je správne pripojený k vodičom, ktoré chcete meriať.
 3. Skontrolujte, či je v obvode jednosmerné napätie a prečítajte si hodnotu na multimetri.

Meranie jednosmerného prúdu:

 1. Na meranie jednosmerného prúdu môžete použiť ampérmeter s funkciou merania prúdu DC (direct current). V prípade digitálneho ampérmetra nastavte režim merania na DC.
 2. Zapojte ampérmeter do obvodu, kde chcete merať prúd, tak, aby prúd prechádzal cez ampérmeter. Uistite sa, že ampérmeter je správne pripojený k vodičom, ktoré chcete meriať.
 3. Skontrolujte, či je v obvode jednosmerný prúd a prečítajte si hodnotu na ampérmetre.

 

Meranie striedavého napätia AC:

 1. Najjednoduchšie meranie striedavého napätia môžete vykonať pomocou multimetra s funkciou merania napätia. Ak máte digitálny multimeter, nastavte ho na režim merania napätia AC (alternating current), ak ide o striedavé napätie
 2. Zapojte multimeter do obvodu, kde chcete merať napätie, a uistite sa, že je správne pripojený k vodičom, ktoré chcete meriať.
 3. Skontrolujte, či je v obvode striedavé napätie a prečítajte si hodnotu na multimetri. Pri meraní striedavého napätia by ste mali dostať priemer z maximálnej a minimálnej hodnoty napätia v priebehu jedného cyklu.

Meranie striedavého prúdu AC:

 1. Na meranie striedavého prúdu môžete použiť ampérmetr s funkciou merania prúdu AC (alternating current). V prípade digitálneho ampérmetra nastavte režim merania na AC.
 2. Zapojte ampérmetr do obvodu, kde chcete merať prúd, tak, aby prúd prechádzal cez ampérmetr. Uistite sa, že ampérmetr je správne pripojený k vodičom, ktoré chcete meriať.
 3. Skontrolujte, či je v obvode striedavý prúd a prečítajte si hodnotu na ampérmetre. Pri meraní striedavého prúdu by ste mali dostať priemer z maximálnej a minimálnej hodnoty prúdu v priebehu jedného cyklu.

Tip Multimetre s True RMS funkciou majú schopnosť presnejšie merať efektívne hodnoty signálov rôzneho tvaru, ako napríklad špičkové, trojuholníkové alebo zubovité signály. To robí True RMS multimetre užitočnými nástrojmi pre meranie v rôznych aplikáciách, napríklad v elektronike, automobilovom priemysle a priemernej priemyselnej automatizácii.

Pri rozlíšení či sa jedná o jednosmerné alebo striedavé napätie nám pomáhajú schematické značky niekedy sú vyznačené na multimetroch:

Značka Názov
= jednosmerný prúd
~ striedavý prúd
+ kladná polarita
záporná polarita
N neutrálny vodič, stiedavý prúd
M stredný vodič, jednosmerný vodič

Daľšie pojmy značky

+ –  sa používajú  u jednosmerných zdrojov batérii

L1 – sa používa pri striedavom napätí

Ako korektne zmerať napätie a prúd na jednosmernom zdroji energie ?

Napätie aj prúd sa merajú  nasledovne

Voltmeter môže byť umiestnený paralelne  k zdroju (na schéme vysvetlím) ampérmeter sa umiestňuje vždy do série  , ak by bol zapojený paralelne tak zhorí  

meranie napätia a prúdu jednosmerného

 

Schematicky meranie jednosmerného napätia aj prúdu:

schéma merania napätia aj prúdu

 

A v krúžku symbolizuje ampérmeter

V krúžku symbolizuje voltmeter

R s obdĺžnikom symbolizuje záťaž

Batéria je v schéme dolu .

 Užitočné rady ako zmerať jednosmerné  napätie a prúd:

* Ampérmeter nikdy nezapájajte paralelne k zdroju je to čistý skrat a zhorí

* Vždy zapájajte prístroje korektne k pólom plus na plus , mínus na mínus.

* Dodržujte rozsahy na meracích prístrojoch , ak elektrické hodnoty prevyšujú  meracie rozsahy prístroj tak môžu zhorieť

 

Meranie striedavého napätia a prúdu.

V podstate je veľmi podobné ako meranie  jednosmerného prúdu no však treba byť opatrnejší vo väčšine prípadov sa jedná o vyššie napätie napr 230V ktoré je nebezpečné a preto k tomu pristupujte s najvyššou opatrnosťou , obvod vždy zapájajte s vypnutým ističom .

meranie striedavé napätie prúd

Schéma na meranie striedavého napätia a prúdumeranie striedavé napätie prúd

 

Schéma pre meranie striedavého napätia prúdu:

schéma merania striedavého napätia aj prúdu

 

Panelové prístroje na meranie napätia a prúdu

Základnými prístrojmi na meranie elektrických veličín sú ampérmeter na meranie prúdu a voltmeter na meranie napätia. Univerzálne meracie prístroje sú konštrukčne vyhotovené tak, že ich možno použiť ako ampérmeter aj voltmeter.

Pre jednosmerné napätie a prúd používame  voltampérmeter

Pre meranie výlučne jednosmerného napätia

Pre striedavé napätie aj prúd je vhodný tento prístroj 

 Pre meranie vylúčne striedavého napätia

Ako zmerať a vypočítať jednotlivé veličiny napr odpor alebo výkon  vzorce tu.

1 názor k “Ako správne zmerať napätie aj prúd

 1. dovolim si jeden navrh na opravu… uz zopar rokov je standardom aj na Slovensku napatie v beznej el. zasuvke (v bytovych rozvodoch) 230V/50Hz a nie ako je tomu na infografike 220V :-) uz dlhe roky si vela ludi mysli a stale pouziva termin „220V“ pre el.zasuvku, ale to uz dlho neplati… napatie bolo zvysovane kvoli stratam… dokonca uz aj spotrebice sa dlhodobo vyrabaju pre rozmedzie napatia 220-240 alebo 220-250V striedavych 50Hz, tak aby to neskodilo normam a aby bolo zariadenie pripravene na pripadne vykyvy napatia… tak ci tak v beznej el.sieti v nasich domacnostiach a uz aj vsade v EU (okrem Anglicka) je normovanych 230V/50Hz a nie 220V/50Hz

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *