Uverejnené Vložiť komentár

Využitie digitálneho teplomeru s čidlom

Výhodou digitálnych teplomerov je práve ich displej, ktorý jasne ukáže teplotu aj v desatinných hodnotách. Netreba odčítavať dieliky ako na ortuťových teplomeroch, navyše nehrozí rozbitie. Pre zistenie presných hodnôt je treba dodržať zásady presného merania.

Ako presne odmerať teplotu s teplomerom s čidlom

Na konci 1 meter dlhého čidla v kovovej časti je umiestnený teplotný senzor, ktorý reaguje na zmeny teploty, mení svoje elektrické vlastnosti (odpor) a túto hodnotu zaznamenáva elektronika, ktorá ju okamžite ukáže na displeji.

Pre presné meranie teploty je veľmi dôležité mať kovovú časť čidla čo najbližšie k meranému cieľu, napr na jeho povrchu alebo najlepšie priamo vložiť do meraného cieľa napríklad akvária, mrazničky a pod. Vtedy je minimálna odchýlka merania. Odchýlku merania je možné zistiť iba pri porovnaní s ciachovaným resp skalibrovaným teplomerom. Tento konkrétny typ teplomeru pri testoch v kalibračnom laboratóriu vykazoval odchýlku od +-0.3 stupňa Celzia.

Ďalšou podmienkou je ustálenie teploty. Čím dlhšie teplomer meria danú oblasť, tým presnejšiu hodnotu ukáže. V praxi ustálenie pre rýchle meranie bolo 20-60 sekúnd. Zaleží od rozdielu teplôt medzi čidlom a meraním objektom. Pre najpresnejšie meranie je treba nechať čidlo ustáliť “ na alebo v “ meranom objekte, ustálenie trvá 2-5 minút. Vtedy je meranie presné na desatinky +-0,3 C stupňa.

Meranie teploty ovzdušia 

Je to jedno z najzákladnejších meraní, ktoré tento digitálny teplomer zvládne. Čidlo slúži na umiestnenie do nepriaznivých resp meniacich sa podmienok počasia, zatiaľ čo displej môže ostať pekne v suchu. Tak sa dá merať vonkajšia teplota ovzdušia z pohodlia domova. Samozrejmosťou je meranie izbovej teploty.

Môže sa umiestniť do PC alebo AUTA

Teplomer sa dá umiestniť do panelu PC a svojim čidlom môže merať teplotu na chladiči procesoru, čipovej súpravy, či hardisku. Umiestnenie čidla je variabilné, ešte lepší tip ako zmerať teplotu počítača je digtálny teplomer do počítača. Ten sa napája z molex konektoru (konektory pre napájanie hardisku a DVD rom..)

V aute čidlo umožnuje merať vonkajšiu teplotu aj vnútornu teplotu, či teplotu iných častí auta. Je to dobrá varianta, ak nechceš teplomer napájať priamo z batérie z auta. Tu je dobrý tip na teplomer, ktorý sa dá napájať z autobatérie.

Chladiace boxy mrazničky a chladničky nie sú problém

teplomer-s cidlom-v-chladnicke

 

Čidlo teplomeru sa môže umiestniť do chladiaceho boxu chladničky či mrazničky. Je to vynikajúci spôsob, ako overiť chladenie zariadení. Teplomer dokáže zobrazovať hodnoty do -20 stupňov Celzia. Môžete zistiť, kde sa nachádza tá správna teplota pre potraviny :)

 

Využitie pre neho nájdu aj chovatelia. Jeho čidlo je vodotesné, takže meranie teploty vody v akváriu mu nebude robiť žiadny problém.Vďaka jeho presnosti si ho pochvaľujú užívatelia liahní. Čidlo sa dá umiestniť presne tak, ako chovatelia potrebujú. Tiež je vhodný aj pre meranie teploty pri sušení ovocia.

Digitálny teplomer  je prenosný, ku svojmu napájaniu nepotrebuje zástrčku ani žiadny transformátor, elektrické napájanie zabezpečujú dve batérie LR44 ktoré majú dlhú životnosť.Teplomer je  prenosný, no umiestniť sa dá aj do panelu. Obsahuje dve plochy, s ktorými sa do panelu zacvakne a ostatne držať na mieste.

Parametre digitálneho teplomeru s čidlom

  • Teplotu dokáže merať od -50℃ ~ +70℃.
  • Dĺžka čidla teplomeru je 1 meter
  • Rozmery teplomeru sú 47 x 28 x 14mm
  • Teplotu ukazuje aj v desatinách napríklad 24.5 C
  • Presnosť je +- 0.3 stupňa.
  • Napája sa dvomi LR44 batériami, ktoré sú k dodávané k prístroju
  • Farba: Čierna
  • Word .doc: teplomer čierny
  • Adobe Acrobat . pdf: teplomer_čierny

 

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *