Ako vybrať autonabíjačku na olovenné autobatérie

Hodnotenie

Ak chcete predĺžiť životnosť autobaterky je kľúčové zvoliť správnu nabíjačku pre gelové ,AGM,SLA akumulátory. Prečítajte poznatky a skúsenosťi s olovennými akumulátormi , veríme že vám pomôžu minimálne zamedziť strate kapacity a životnosti akumulátoru v záručnej dobe a znateľne  predĺžiť životnosť.

Zlá autobatéria problematická reklamácia :

Ak sa pokazí akumulátor počas záručnej doby 24 mesiacov samozrejme môžete reklamovať u predajcu možno pochodíte dobre .. no akumulátory sú v tomto problematické predajca môže zamietnuť reklamáciu s tým že autobatéria bola nesprávne nabíjaná , používaná a pod..

Určite nevyreklamuje ak je batéria :

 • Nafúknutá (zlé nabíjanie)
 • Ohorené kontakty
 • Poškodený obal (výnimka je na poškodenie pri dodaní)

Aby batéria mala veľmi dobrú životnosť potrebujete poznať jej stav a ako správne nabíjať

Stav akumulátora:

Stav akumulátora zistíte ľahko stačí na to obyčajný voltmeter do zapaľovača ktorý ukáže napätie na batérii. ako záťažový test si môžete zvoliť zapnutie halogénových svetiel , napätie by nemalo zoskočiť dolu viac ako 1Volt , batéria musí záťaži vzdorovať  a po “zoskoku” klesať len pomaly.. Ak klesá rýchlo nemá kapacitu , ale články niesú prerazené vtedy pomôže desulfatácia.

Nabíjanie podľa druhu akumulatoru :

Gelové aukumulátory sa najčastejšie používajú v trakčných zariadeniach a existujú aj štartovacie akumulátory , Gelové batérie sú najcitlivejšie na prebíjanie , ich životnosť rapídne klesne ak prekročíte povolené nabíjacie napätie dané výrobcom. Mali by ste používať nabíjačku ktorá je určená pre gell batérie (MCU riadená)

Pozor najčastejšie  nabíjacie napätie je 13.8V- 14.1V .Niektoré alternátory  dávajú 14.6-14.8V čiže batériu budú prebíjať tým bude rýchlejšie “stárnuť”. “Gelovka” je vhodná ak alternátor dáva 13.6V-13.8V. Napätie zitíte voltmetrom alebo multimetrom.

Určite ju nenabíjate domácou “trafonabíjačkou” zrejme gelovku uvaríte..

AGM  akumulátory  sú veľmi podobné gelovkám ale znesú vyššie nabíjacie napätie , AGM často autobatériu často zamieňajú  za gelovú. Tiež neumožňuje dolievanie / výmenu elektrolytu preto ak sa prebije sa vyparuje voda cez VRLA ventil , tým stratíte kapacitu a životnosť. Nabíjacie napätie je okolo 14.5V zaleží na výrobcovi.

SLA akumulátory  sú olovenné zaplavené ale obal majú zapečatený tak že elektrolyt nejde doliať  , znesú asi najvyššie napätie aj cez 15V tieto jediné ako tak môžete nabíjať aj podomácky robenou nabíjačkou s tým že musíte kontrolovať či napätie nepresahuje 15V.  To isté platí aj u olovenných aku s možnosťou doliatia elektrolytu.

Tip na skvelú nabíjačku pre autobatérie:

Pozrieť nabíjačku v obchode

Prečo je výhodné mať doma práve túto nabíjačku ?

Hlavný dôvod :

 • Nevarí akumulátor ale po nabíjaní (batéria dosiahne žiadané napätie napr 14.4V) prepne na udržovací mód 13.6V-13.8V.

Daľších 8 užitočných dôvodov:

 • Môžete nabíjať aj 6V batérie na motorku
 • Má zabudovanú ochranu proti skratu , prepólovaniu a preťaženiu-
 •  Desulfatácia: áno (užitočná funkcia pri obnove akumulátorov), škoda že zapína len pri hlboko vybitých akumulátoroch desulfovať by sa zišli aj tie čo fungujú dobre.
 • Je riadená spoľahlivým procesorom
 • Nízky činiteľ zvlnenia neohrieva akumulátory
 • Vyhodnotí kapacitu batérie a zvolí vhodný nabíjací proces
 •  Je vodotesná takže môžete s ňou nabíjať vonku bez starostí

Príbeh jedného známeho ktorý rád varil batérie :

Odmontoval zátky z článkov vytiahol svoj 5 kg kolos s trafom a pripojil batériu , Po dobe batéria začala bublotať  cez zátky to bolo vidieť a aj očuť … Podľa neho tak to má byť .. takto varil batériu 8 hodín  napätie bolo vyššie ako 15V , batéria  po vložení do auta naštartovala ..super .. no za 3 mesiace bola zničená .. nedala sa nabiť ..resp po nabíjaní naštartovala ale len par krát,nebol spoľah..

Zlý proces nabíjania naštartoval proces sulfatácie – stárnutia batérie a batéria stratila životnosť. Dotyčný odstavil ešte 2 batérie kým si kúpil nabíjačku Lidlu ktorá má inteligentné riadenie a stopne nabíjanie. Odvtedy je v poho 3 roky nekupoval batériu.

Pozrieť elektronickú nabíjačku v obchode.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

treba poznať dve veci jej stav

 

Dobrá autonabíjačka na autobatériu predlžuje životnosť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.