Ako vybrať autonabíjačku na olovenné autobatérie

Ako vybrať autonabíjačku na olovenné autobatérie

Ako vybrať autonabíjačku na olovenné autobatérie
Hodnotenie

Ak chcete predĺžiť životnosť autobaterky je kľúčové zvoliť správnu nabíjačku pre gelové ,AGM,SLA akumulátory. Prečítajte poznatky a skúsenosťi s olovennými akumulátormi , veríme že vám pomôžu minimálne zamedziť strate kapacity a životnosti akumulátoru v záručnej dobe a znateľne  predĺžiť životnosť.

Zlá autobatéria problematická reklamácia :

Ak sa pokazí akumulátor počas záručnej doby 24 mesiacov samozrejme môžete reklamovať u predajcu možno pochodíte dobre .. no akumulátory sú v tomto problematické predajca môže zamietnuť reklamáciu s tým že autobatéria bola nesprávne nabíjaná , používaná a pod..

Určite nevyreklamuje ak je batéria :

 • Nafúknutá (zlé nabíjanie)
 • Ohorené kontakty
 • Poškodený obal (výnimka je na poškodenie pri dodaní)

Aby batéria mala veľmi dobrú životnosť potrebujete poznať jej stav a ako správne nabíjať

Stav akumulátora:

Stav akumulátora zistíte ľahko stačí na to obyčajný voltmeter do zapaľovača ktorý ukáže napätie na batérii. ako záťažový test si môžete zvoliť zapnutie halogénových svetiel , napätie by nemalo zoskočiť dolu viac ako 1Volt , batéria musí záťaži vzdorovať  a po “zoskoku” klesať len pomaly.. Ak klesá rýchlo nemá kapacitu , ale články niesú prerazené vtedy pomôže desulfatácia.

Nabíjanie podľa druhu akumulatoru :

Gelové aukumulátory sa najčastejšie používajú v trakčných zariadeniach a existujú aj štartovacie akumulátory , Gelové batérie sú najcitlivejšie na prebíjanie , ich životnosť rapídne klesne ak prekročíte povolené nabíjacie napätie dané výrobcom. Mali by ste používať nabíjačku ktorá je určená pre gell batérie (MCU riadená)

Pozor najčastejšie  nabíjacie napätie je 13.8V- 14.1V .Niektoré alternátory  dávajú 14.6-14.8V čiže batériu budú prebíjať tým bude rýchlejšie “stárnuť”. “Gelovka” je vhodná ak alternátor dáva 13.6V-13.8V. Napätie zitíte voltmetrom alebo multimetrom.

Určite ju nenabíjate domácou “trafonabíjačkou” zrejme gelovku uvaríte..

AGM  akumulátory  sú veľmi podobné gelovkám ale znesú vyššie nabíjacie napätie , AGM často autobatériu často zamieňajú  za gelovú. Tiež neumožňuje dolievanie / výmenu elektrolytu preto ak sa prebije sa vyparuje voda cez VRLA ventil , tým stratíte kapacitu a životnosť. Nabíjacie napätie je okolo 14.5V zaleží na výrobcovi.

SLA akumulátory  sú olovenné zaplavené ale obal majú zapečatený tak že elektrolyt nejde doliať  , znesú asi najvyššie napätie aj cez 15V tieto jediné ako tak môžete nabíjať aj podomácky robenou nabíjačkou s tým že musíte kontrolovať či napätie nepresahuje 15V.  To isté platí aj u olovenných aku s možnosťou doliatia elektrolytu.

Tip na skvelú nabíjačku pre autobatérie:

Pozrieť nabíjačku v obchode

Prečo je výhodné mať doma práve túto nabíjačku ?

Hlavný dôvod :

 • Nevarí akumulátor ale po nabíjaní (batéria dosiahne žiadané napätie napr 14.4V) prepne na udržovací mód 13.6V-13.8V.

Daľších 8 užitočných dôvodov:

 • Môžete nabíjať aj 6V batérie na motorku
 • Má zabudovanú ochranu proti skratu , prepólovaniu a preťaženiu-
 •  Desulfatácia: áno (užitočná funkcia pri obnove akumulátorov), škoda že zapína len pri hlboko vybitých akumulátoroch desulfovať by sa zišli aj tie čo fungujú dobre.
 • Je riadená spoľahlivým procesorom
 • Nízky činiteľ zvlnenia neohrieva akumulátory
 • Vyhodnotí kapacitu batérie a zvolí vhodný nabíjací proces
 •  Je vodotesná takže môžete s ňou nabíjať vonku bez starostí

Príbeh jedného známeho ktorý rád varil batérie :

Odmontoval zátky z článkov vytiahol svoj 5 kg kolos s trafom a pripojil batériu , Po dobe batéria začala bublotať  cez zátky to bolo vidieť a aj očuť … Podľa neho tak to má byť .. takto varil batériu 8 hodín  napätie bolo vyššie ako 15V , batéria  po vložení do auta naštartovala ..super .. no za 3 mesiace bola zničená .. nedala sa nabiť ..resp po nabíjaní naštartovala ale len par krát,nebol spoľah..

Zlý proces nabíjania naštartoval proces sulfatácie – stárnutia batérie a batéria stratila životnosť. Dotyčný odstavil ešte 2 batérie kým si kúpil nabíjačku Lidlu ktorá má inteligentné riadenie a stopne nabíjanie. Odvtedy je v poho 3 roky nekupoval batériu.

Pozrieť elektronickú nabíjačku v obchode.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

treba poznať dve veci jej stav

 

Dobrá autonabíjačka na autobatériu predlžuje životnosť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.