Už nejakú dobu svietim s led žiarovkami a môžem posúdiť, ktorá splnila očakávanie a ktorá nie. Pri výbere led žiarovky sa orientujem podľa týchto ukazateľov :
Zapojenia a prevedenia napríklad bodová alebo hrušková led žiarovka (náhrada za klasickú žiarovku), potom podľa pätice E27 závit,E14 závit,GU10 a podobne
Množstvo a druh Led čipov
obecne platí, že čím viac tým lepšie. Avšak otázka nad ktorou sa kupujúci príliš nezamýšľa je, aké čipy sú na Led žiarovke? resp chcem také, ktoré budú dobre svietiť.
Porovnanie Led čipov
Led 3528 led čipy
3528 najstarší čip ktorý obsahuje 1x diódu s príkonom 0.08W. Rozptyl svetla je 120 stupňov.
Výhody žiaroviek s týmito čipmi sú nízka spotreba elektrickéj energie, dobré tepelné vlastnosti (ledky sa nezohrievajú) a dobrá životnosť.
Nevýhody: na dosiahnutie výkonu odpovedajúcej 75-100W klasickej žiarovke potrebné nad 300 čipov, čo nie je príliš ekonomické a kompaktné.
Použitie vďaka nižšiej svietivosti tieto čipy sú skvelé vo farebnom prevedení napríklad v led pásikoch ,ktoré sa využivajú ako dekorácia a kde príliš vysoká led svietivosť by už pôsobila rušivo , 3528 čip sa hodí na stále menej intenzívne osvetlenie napríklad osvetlenie schodiska a pod.
Led 5050 čipy
Sú to tiež už staršie čipy ktoré vychádzajú s 3528 čipov. V porovnaní s nimi majú tri krát takú svietivosť, pretože 5050 je vlastne 3 x 3528 dióda integrovaná v jednom led čipe, čiže je lepšia kompaktnosť cena / svietivosť je tiež dobrá, horšie je len na tom vyššia produkcia tepla ale nieje to nič kritické. No však ak by sa mala rovnať klasickej 100W žiarovke tak 5050 potrebuje 120-180 čipov čo je pomerne veľa.
Vhodná na osvetlenie chodieb, kuchyne a iných izieb.
Led 5630 čipy
Už nie sú síce žiadnou novinkou. Svietim s nimi už cca 2 roky a zatiaľ som spokojná.
Skúsenosti s led žiarovkou ktorá obsahuje 5630 čipy sú také, že žiarovka dosahuje lepšiu svietivosť ako 5050 smd čipy (zrakom rozoznateľne). Potvrdili to aj merania.
Rozptyl svetla je 120 stupňov a príkon do jedného čipu 0.5W svietivosť je 120lm/W. 60x smd led žiarovka sa vyrovná či jemne prekonáva 75W klasickú žiarovku. Príkon led žiarovky je 15 W. Má skvelú svietivosť, no však aj hreje trochu viac. Neodporúčam žiarovku dať pod nejaké sklo, kde nie je prúdenie vzduchu, ktoré by ochladilo ledku. Najlepšie pekne voľne v lampe ..
Je to asi najlepšia voľba s pohľadu svietivosť / cena / životnosť.
Je ešte treba spomenúť COB čipy (chip on board), čo znamená, že led čip je priamo na plošnom spoji. Ich výkonnosť je cca 120 lm na 1 W. Využívajú koncentráciu jednotlivých LED čipov na malej ploche, kedy sú LED čipy umiestnené na keramickom plošnom spoji a pokryté vrstvou luminoforu.
Vývoj pokračuje smerom dopredu. Je kritické, aké Led čipy na COB doske sú umiestnené. Môže sa jednať o staré 3528 alebo o novšie čipy.
Porovnanie svietivosti jednotlivych čipov
Z testu je videť že najlepšie svietia led čipy 5630 , stredne 5050, a najslabšie svietia 3528.