Voltmeter ampermeter

Voltampermeter na meranie napätia prúdu – schémy a popisy zapojenia

Výborný merací prístroj ukazuje napätie (V) aj Ampére (A) naraz. Vhodný do nabíjačok a iných elektrických zariadení, ktoré sa napájajú jednosmerným prúdom. Voltampermeter dokáže pracovať v dvoch módoch.

V článku sa dozviete, ako ho správne zapojiť a ako meria napätie a prúd.

1. volt-ampérmeter treba zapojiť riadne podľa schémy. Pri zapájaní nesmie prísť k prepólovaniu tj zámene + a – (zo skúseností viem, že voltampermeter vydrží, avšak treba si dať na to pozor)

2. Prístroj meria jednosmerné napätie, preto sa hodí na meranie akumulátorov ich stavu  napätia a odoberaného elektrického prúdu. Takisto na usmernené zdroje, ktoré  majú elektrické veličiny nepresahujúce rozsah voltampermetra pri 100vkovej verzii  dokáže merať v rozsahu 0-100V  s tým, že sa bude napájať z externého zdroju s hodnotami 4.5V – 30 (viz schémy )

3. Nie je problém ho zabudovať do krabičky, lišty alebo panelu rozvádzača. Jeho plastový obal je konštruovaný tak, aby úchytky po bokoch voltampermetru ho zaistili na určenom mieste.

 

Schémy voltmetra kombinovaného s ampérmetrom

schéma voltmeter ampermeter

Na schéme  je zakreslená batéria vyskladaná zo štyroch článkov, napríklad 4x 12V  (48V). Voltampérmeter zmeria 48V 10A, ale napája sa iba z jedného zo štyroch článkov. Meranú záťaž symbolizuje motor.

schéma-voltmeter-ampermeter externý zdroj

 

 

V podstate je to isté zapojenie ako pri prvej schéme, iba zdroj (4,5V-30V) pre napájanie je externý, úplne oddelený od zdroju, ktorý sa bude merať (0-100V)

Schéma Volt-Ampérmetru v samo-napájaciom zapojení

 

ampmeter s bočníkom 10a

 

Merací prístroj je možné zapojiť aj v samonapájaciom móde, tj napája so zdroju, na ktorom aj zároveň meria prúdový odber. Pozor však, napájacie napätie musí byť od 4,5V-30V. Pri nižšom napätí sa merací prístroj napätia a prúdu nezapne, pri vyššom zasa hrozí poškodenie. Takéto zapojenie je ideálne pre systémy 6V,12V,24V. Vhodné do nabíjačky  pre autobatérie , kedy prístroj zobrazuje nabíjací prúd a zároveň aj napätie. Stav autobatérie poďla napätia je rozobratý v tomto článku o voltmetri do auta

 

Schéma pre meranie batérie

ampmeter s bočníkom nabíjanie batérie

 

Na schéme je zdroj od 4.5-30V  a batéria od 4.5V-30V  preto aby boli zohľadnené všetky napätia od 6V batérií pre motocykle cz 12V pre automobily  po 24V pre nákladné autá.Podmienka je dodržanie maximálneho prúdu do 10A na vyššie prúdy je treba tento prístroj vybaviť bočníkom cez ktorý bude pretekať vyšší prúd (o tom nižšie). Vhodný nabíjací prúd je C20 je napríklad 44Ah /20 = 2.2A .

 

Voltampermeter  s bočníkom

ampmeter s bočníkom

 

 

 

Pri vyšších prúdových zaťaženiach sa nad 10 ampérov umiestňuje  bočník, cez ktorý preteká prúd a voltampérmeter ho zároveň  ukazuje na displeji. Podľa predpokladaného prúdu sa dajú použiť bočníky 20A, 50A, 100A.

Od 15. Novembra 2014 by mali byť dostupné všetky tieto verzie voltampérmetrov a ich bočníkov v eshope 

bočník 50A na ampérmeter

Možné využitia voltamérmetru v praxi

Voltampermeter sa dá použiť RC modelárstve, v aute / nabíjačkách, na zistenie dobíjania alternátorov (verzia s bočníkom).

Pri záložných alebo alternatívnych zdrojoch, napríklad solárne články a všetky zdroje generujú jednosmerné napätie.

Elektropohony napríklad vozíky, elektrické bicykle.

návod pre voltmeter ampermeter