Uverejnené Jeden komentár

Čo ma naučili kalifornské ďáždovky ?

Rozmýšlala som ako presvedčím viac ľudí že kalifornské ďažďovky sú nápomocní kamaráti pôvodne som chcela napísať článok „Výhody chovania kalifornských ďažďoviek“ – potom som pozrela cez Google zistila som že takých článkov je už plno a nebudem písať to isté.. Popíšem zaujímavú okolkosť ktorú zapríčinil chov dažďoviek – tu je príbeh

Otcove jablčka

Otec na zimu skladuje jablčka v šachte, vyberá pekné aby nezačali hniť. Tomu sa časom aj tak neubráni , a pár hnedých a polohnedých sa nájde. Neboli sme nadšení s vyhadzovania jablčok na hnojisko. To sa začalo meniť so založením kompostéru s kalifornskými ďážďovkami, vyhodené jablčko som prestala vnímať ako „stratu“ ale skôr ako palivo na vermikopost (a keď pohnojíte zahradu znamená lepšiu úrodu) tu je vidieť ako pomocníci v zemi pracujú na vašom Eko-kolobehu , kde vlastne nieje odpad a to znamena že nieje ani strata , to čo nevyužijem sa vráti do záhradky možno ešte väčšiej sile ktorá podporuje hojnosť.

Prípeh o plytvaní

V mojej domácnosti sa dosť plytvá , teda dosť plytvalo napríklad s ovocím, poznáte to dedko poslal ovocie ked príde si všetci dajú ale kopa z neho ostane potom sa nan zabudne a dosť sa vyhodí. Uhorku ani nezačnem jesť lebo ju celú nezjem a nechcem potom vyhadzovať, a tak neraz som ju celú vyhodila lebo už bola zlá pre takéto uvažovanie, teraz je to iné v tom že ak si dám polovicu jablka alebo uhorky nemám výčitky že som nedojedla, ak ho nedojem alebo na to zabudnem tak ho ponúknem kamarátkam myslím ďaždovky :) už to neberem ako plytvanie ,pretože viem že je z toho vermikompost z ktorého vznikne nové, pohnojím s ním papriky alebo kvety podporím hojnosť v domácnosťi a nemám už výčitky , navyše jem častejšie zeleninu aj ovocie pretože sa už nebojím „že nechám“.

Ešte jedna zmena , páchnucí koš , no viete ked do koša zahodíte hnilé ovocie a hneď ho nevynesiete je to problém, to čo nezúžitkujem dávam do takéjto nádoby tú potom zanesiem do kompostériu.

Prezimovanie ďaždoviek

Tento rok zima 2020/2021 bola slabá málo dní mrzlo bolo aj pár dní keď bolo -10°C no stačí ak ďaždovky zmrznu raz druhý raz už nemusia… to sa našťastie nestalo ani v jednom kompostéri , dažďovky prežili, majú dobrú odolnosť všeobecne sa udáva že pod 10°C začínajú hynúť , v komposteri ktorý mám v Dvorníkoch celkom dobre premrzli ale prežili , na vrchu bol kompost zamrznutý a ten sme prerazili hlbšie pôda bola stále premrznutá potom sme narazili na kalifornské ďážďovky žili hýbali sa len pomaly v pôde bola vidno námraza – sú to fakt chlapíci že to zvládli. Kompostér bol slabo odvodnený a voda ked neodteče tak zamrzne , možno by sme sa snažili kompostér čo najviac zatesniť ale to je chyba ,ďažďovky zimu prežijú skôr v „paletovom“ kompostéri s velkými medzerami ako v plastovom boxe ktorý je uzavretý. To je asi všetko dúfam že som potešila i pomohla.

1 názor k “Čo ma naučili kalifornské ďáždovky ?

  1. prvý krát so, mala kontajner pred 3 rokmi, ale nič som nevedela o tom,ako správne kompostovať.Až dnes viem,že som všeličo zle robila,ale nikdy som nedávala ale chcemmať kalifornské dážďovky a bojím sa, že im dám niečo čo im ublíží,

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *