Uverejnené Vložiť komentár

Teplomer do PC pre monitoring teploty súčiastok

Stalo sa Vám, že sa počítač bezdôvodne vypol alebo jeho výkon bol nízky práve v aplikáciách keď ho potrebujete ?

Skúste skontrolovať teplotu počítača. Môžete tak vykonať v BIOSE v položkách, ktoré sú nazvané System Health Monitoring  a podobne. Väčšina základných dosiek podporuje monitoring  CPU a Čipovej sady, avšak i iné súčiastky môžu byť dôvodom pre znižovanie výkonu, zamŕzanie, reštartovanie či samovoľné vypínanie počítača.

Teplomer na monitoring súčastí počítača, ktoré nemajú integrované teplotné čidlo:

Koniec čidla teplomeru je aktívny, môžete sním zacieliť žiadané miesto alebo súčiastku v počítači , ktorej teplotu bude chcieť monitorovať.

Čo spôsobuje vysokú teplotu vašeho počítača ?

Prach je najčastejšou príčinou zvýšenej teploty počítača .Najviac sa prach usádza na rebrách chladičov, napríklad na procesore alebo grafickej karte, potom cez chladič prúdi menej a menej vzduchu, teplota súčiastok sa zvyšuje lebo chladič stratil schopnosť odvádzať teplo. Prach sa tiež rád usádza v prednej časti skrini na „nasávaní“ a zvyšuje tak celkovú teplotu PC. Riešením je PC raz začas povysávať a všetko sa dá opäť do poriadku.

dust in pc



Nedostačoné chladenie je veľmi častým dôvodom, prečo sa vyskytuje problém s teplotou počítača. Proste výrobca, alebo predajca PC zle poskladal s nedostatočným chladením, chladiče sú príliš malé alebo chýba aktívne chladenie (vetrák), ktoré by rozháňalo vzduch.

Malý priestor medzi komponentami PC  čo najmenšie , najvýkonnejšie, najľahšie, notebooky v tejto oblasti zaznamenali vysoký posun vpred, hlavne čo sa týka výkonu. Výrobcovia čipov mysleli na šetrenie batérie, jej výdrž a tiež teplotu notebooku, takže znižuje prísun energie do tých častí, ktoré práve nepotrebuje. No ak príde na náročné aplikácie, tak sa vie celkom slušne zohriať. Navyše, ak je zanesený prachom, tak časom sa dostaví problém s odpálenou doskou či inou súčiastkou. Vedeli ste, že ak notebook hreje rapídne skracuje životnosť svojej lítiovej batérie?  viac v článku.

V stolnom PC môže byť dôvodom zvýšenej teploty vysoký počet komponentov a zle usporiadaná kabeláž, ktorá zabraňuje prúdeniu vzduchu.

Zle umiestnenie počítača napríklad pri radiátori alebo inom ohrievacom telese zvýši teplotu počítača, alebo zakrytie nejakou plachtou či obrusom, stačí ak prekryje ventilátor zo zdroja.

Pretaktovanie zvyšovanie výkonu automaticky zvyšuje teplotu pri zaťažení výpočetne náročnými aplikáciami.Vždy treba myslieť na to, že vyšší výkon potrebuje lepšie chladenie. Monitoring pri overclockingu je potrebný hlavne keď sa ide na plný plyn.

Ktoré súčiastky vo vnútri pc najviac hrejú ?

Procesor – jeho teplota na fórach je najčastejšie diskutovaná téma a jednoducho je to súčiastka, ktorá potrebuje chladenie. Naštastie výrobcovia Intel a Amd na tento fakt mysleli už dávno a do procesoru integrovali teplomer, z ktorého údaje idú do BIOSu a v operačnom systéme je možné pomocou nejakej utilitky ich zobraziť a monitorovať. Navyše procesory majú pokročilejšiu ochranu proti prehriatiu, začnú vypínať jadrá, znižovať výkon, vkladať „prázdne cykly“ Ideálna teplota procesoru je do 50 stupňov, avšak môže byť i o niečo vyššia. Nad 80 stupňov už by nemala prekračovať, i keď procesor túto teplotu ustojí . Pri vysokých teplotách začne znižovať svoj výpočetný výkon, aby sa ochránil.

Časté príčiny vysokej teploty procesora sú zanesený chladič, malý chladič, vetrák s nedostatočným výkonom, zlá alebo žiadna teplovodivá pasta, pretaktovanie.

prach v počitači_teplota

Grafická karta jej zvýšenú teplotu môžu pocítiť najmä hráči. Ak karta neobsahuje teplomer, môžu ho doplniť tuningovým teplomerom do pc, ktorý bude zobrazovať teplotu na povrchu chladiča. Čidlo je najlepšie umiestniť medzi rebrá. Pri grafických kartách je dobré, ak sú chladené i pamäte. Väčšina výrobcov už na ne myslí.

Základná doska spája všetky komponenty počítača a  jej miesta kde najviac hreje sú okolie procesora, resp napájacie mosfety procesora. Lepší  výrobcovia základných dosiek na nich dávajú pasívne chladenie. Ak procesor taktuje a zvyšuje napätie na ňom, je vhodné zmerať teplotu teplomerom pri plnom výkone. Northbridge a Southbridge tiež vyžarujú veľa tepla, bývajú ošetrené pasívnymi chladičmi Northbridge aj s ventilátorom či heatpipe na odvod teplého vzduchu a majú snímač teploty.

Monitoring_teploty_pc_bios

Hardisk a jeho elektronika sa vie celkom slušne zohriať tak, že na nich neudržíte ruku. Navyše, ak sú dva hardisky nad sebou, ich schopnosť chladenia je znížená. Výrobcovia neumiestňujú na disky senzory teploty a pritom práve ona je dôvod prečo sa hardisk pokazí.

Zdroj súčiastka, ktorá živí všetky komponenty elektrinou. Je jednou z najporuchovejších častí počítača. Vyberajte kvalitný zdroj s dostatočne naddimenzovaným výkonom. Štandardne nie je zdroj vybavený teplotným čidlom tak ako tomu je u procesoru a pod. Pri vhodnom umiestnení by teplomer ukázal pozoruhodne vysoké teploty. Tie sú príčinou, prečo zdroje odchádzajú, no inštalácia čidla teplomeru do zdroja je nebezpečná, pretože sa tam nachádza striedavé napätie 230 V. Takáto inštalácia musí byť urobená veľmi odborne a kvalitne.

Tip na záver: nainštalujte si programy ako SpeedFan 4.50,  ktoré budú monitorovať teplotu vašeho počítača.

teplomer do počitača

Hygrostat – návod, schéma zapojenia a popis funkcií

Test výkonných LED žiaroviek so závitom E27

Led hodiny do auta – nastavenie a špecifikácia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *