Uverejnené Vložiť komentár

USB doktor spôsob ako zistiť kapacitu akumulátorov v mobilných telefónoch

Ak ste si neistý kapacitou  batérie mobilného telefónu, môžete si ju zmerať jednoduchým prístrojom. Donedávna bol najrozšírenejší  USB merací prístroj ľudovo nazvaný USB Doktor.

Je to vlastne jednoduchý voltmeter kombinovaný s ampérmetrom, ktorý ukazuje aktuálne napätie a prúd. Prístroj je vhodný na základnú diagnostiku mobilných zariadení, najmä nabíjačiek. Práve chybná nabíjačka môže byť dôvodom, prečo sa mobilný telefón nenabíja správne a je častým dôvodom pre kúpu nového akumulátoru.

Najlepším prípadom sú mobilné telefóny, ktoré kladú vysoké požiadavky na akumulátory, ktoré musia byť ľahké, tenké a malé, dodať vysoký výkon vzhľadom ku kapacite a mať životnosť aspoň 2 roky.

 

Ako zistím kedy je môj mobil  nabitý ?

Napríklad pri meraní napätia na USB v počítači je správna hodnota niečo málo nad 5 v napríklad 5.12 V, pri nezaťaženom USB (nie je pripojené žiadne zariadenie, ktoré sa nabíja). Pri nabíjacom prúde 0.5A -0.3A táto hodnota môže klesnúť na cca 4.6 V. Platí pravidlo: čím nižší je prúd, tým je vyššie napätie. Pri dokončení nabíjania by sa mala hodnota napätia vrátiť späť na 5 V a prúd klesnúť skoro na 0 A. Vtedy môžete považovať zariadenie za nabité.

Mám nabitý mobil, ale batéria nemá výdrž

Najčastajším prípadom na nových telefónoch je vysoký odber prúdu, napríklad zapnutá nejaká aplikácia či funkcia bluetooth, GPS. Skúste vypnúť zbytočné aplikácie a funkcie, ktoré nepotrebujete. Tiež nastavte nižší jas a šetrič obrazovky.

Nepomohlo ? 

Začnite vylúčením vadnej nabíjačky, ktorá má dávať príslušné napätie uvedené na štítku, pre USB je to 5 V (5.22V-4.75V). Dobré zdroje majú na štítku udávané  5V/500mA alebo 5V/0.7A, to znamená, že napätie na USB neklesne pri záťaži akou je vybitý mobilný telefón. Nabíjačka klesá pod 4V určite sa znabíjaním trápi. Ak napätie nevystúpa 5V, znamená to, že  batériu nenabíja úplne a tým pádom má nižšiu kapacitu. Ak dosiahne požadované napätie 5V (pri USB nabíjaní), nabíjačka svoju úlohu zvládla a môžeme sa ňu spoľahnúť.

Nastupuje USB doktor II:

Skvelý prístroj na zistenie kapacity akumulátorov najmä pre mobilné telefóny. Ak je podozrenie, že mobil nemá výdrž  práve kvôli batérii, tak USB doktor s meraním kapacity dá odpoveď hneď po prvom nabití. Pred nabíjaním cez USB doktor si overte kapacitu batérie na štítku. Môže to byť hodnota napríklad 1080 mAh resp 4Wh. (kapacita 1080mAh  x napätie 3.75V).

Avšak je  pravdepodobné, že túto hodnotu na USB doktorovi  nedosiahnete, pretože veľa výrobcov trochu zavádza a hlavne je tu ochranná funkcia, že ak batéria má málo energie, tak sa mobil vypne. Batéria však ešte nie je úplne vyšťavená, ale má ešte kúsok energie v zálohe, preto nevyužívate skutočne plnú kapacitu batérie. Normálne je dosahovať hodnoty nad polovicu udávanej kapacity 90-75%.

Ak batéria po teste spĺňa udávanú kapacitu, tak zrejme mobilný telefón má vysoký odber. Ten môže byť spôsobený softwarom, no vylúčiť nemôžeme ani hardware.

Ak batéria nespĺňa udávané hodnoty na štítku, tak má naozaj zníženú kapacitu od ktorej sa odvíja výdrž mobilného telefónu.

Ďalšie pokyny pre testovanie: vypnutý mobil je najlepšie nabíjať cez USB doktor, zapnutý mobilný telefón bude vytvárať odber  a USB doktor je vlastne taký záznamník odberu elektriny, podľa neho totiž vyhodnotí kapacitu. Takto vytvorený odber pridá nejaké tie mAh …

Telefón je najlepšie testovať úplne vybitý. Tým, že sa nabije plná, USB doktor zmeria  „koľko elektriny pretieklo“

nabíjanie telefonov

Druhá opačná metóda testovania je, že telefón nabijete a na USB port telefónu pripojíte meracie zaradenie  so záťažou, ktorá telefón vybije. I takto môžete zistiť  kapacitu batérie. (Dodávanie energie cez USB podporujú len určité typy telefónov).

Takto otestovať kapacitu akumulátorov môžete všetkým zariadeniam, ktoré nabíjate cez USB, napríklad power banky, záložné zdroje, svietidlá, čelovky, tiež môžete merať spotrebu zariadení napájaných pomocou USB portov.

Na záver pár poznatkov z praxe:

Odporúčam prečítať článok: Ako predĺžiť životnosť 18650 li-ion akumulátorov

Nájdete tipy, ako predlžiť kapacitu a životnosť lion akumulátorov a tým ušetriť peniaze za nákup nových batérií.

nafúknutá batéria na mobil

Ak na batérii rýchlo vystúpa napätie a klesne odber ampérov na 0.0, tak má nízku kapacitu, čím rýchlejšie napätie vystúpa, tým je batéria na tom horšie. (Vhodné pre meranie s USB doktorom I – voltampérmeter)

Správna batéria musí vytvoriť odber. Prax ukázala, že počiatočný odber môže byť 1A (zaleží na hĺbke vybitia a type zariadenia) a napätie musí pomaly narastať , odber sa postupne znižuje, čas zavisí na kapacite batérie…

Vysoké samovybíjanie – zmeraná kapacita vyhovuje, no batéria sa v krátkom čase sama vybije, znamená že má vysoké samovybíjanie. Treba ju vymeniť. Zrejme došlo k poruche. Nepomýliť si to z vysokým odberom zariadenia na ktorý je napojenia. Diagnostika je, že akumulátor je vybratý – odpojený od všetkého a samovoľne mu klesá napätie pod 3.7V

Batériu nejde nabiť, respektíve nech akokoľvek dlho nabíjate a vystriedali ste už viacero nabíjačiek, batéria nedosiahne napätie 5V. Častokrát energia ide do tepla, takéto batérie vymeňte, nenabíjajte ich , môžu byť vrelé a buchnúť. Kapacita v nich je samozrejme výrazne znížená.

A to je všetko. Dúfam, že Vám článok pomohol..

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *