Uverejnené Vložiť komentár

Ako zistiť dobrú pôdu, vlhkosť a osvetlenie

Blíži sa čas sadenia kvetín, zeleninky  a ďalších rastlín, ktoré nám prinášajú zdravie , radosť alebo sýty žalúdok. Pri sadení akejkoľvek rastliny je základ správna zemina. Tá určuje ako sa rastilnkám bude dariť. Bez vhodnej pôdy  sa vysadeným rastlinkám nebude dariť aj v prípade, že majú požadované svetlo a prísun vody.

Väčšine rastlín pestovaných na záhradke najlepšie vyhovuje neutrálna až slabo kyslá zem. Samotná pôdna reakcia závisí na množstvo voľného vodíka v pôde, preto sa v chemických rozboroch označuje tzv. Vodíkovým číslom a značkou pH. Táto skratka vznikla z latinského „potentia hydrogenii“, čo v preklade znamená sila vodíka.

meranie osvetlenia izbových rastlín

Možnosti ako zistiť  PH pôdy :

Môj tatino patrí medzi vášnivých zahradkárov a veľmi ho tešia výnosy zo záhrady a jeho foliak musí vidieť každá návšteva ktorú ihneď ponúkne krásnymi rajčinami, papričkami. Ja mám najradšej reďkovku a mladú mrkvičku. Záhradkár je zvedavý človek, rád veci zlepšuje a realizuje nápady. Zvolenie vhodnej zeminy  považuje za veľmi dôležité, preto predtým než začne sadenie si pestovatelia nechávajú  robiť rozbor PH pôdy. Väčšinou si vo svojom obľúbenom záhradkárstve kúpia papierikový PH test, s ktorým vykonajú meranie a zistia, aká je pôda v ich záhradke a podľa toho buď stanovia hnojivá, alebo rastlinky, ktorým sa bude dariť.

Pre stanovenie PH pôdy používam ph meter s elektrodami, ktorý zapichnem do zeme a ukazovateľ ukáže hodnotu PH pôdy. Prístroj dokáže zmerať vlhkosť a osvetlenie, ktoré je vhodné pre experimentovanie s rastlinkami na zistenie podmienok, ktoré im viac vyhovujú. Prístroj je dobrý pre časté orientačné merania.

Pristroj je užitočný na meranie osvetlenia pre izbové rastliny , práve osvetlenie je častým dôvodom prečo jednéj rastlinke sa darí viac a druhej menej , v domoch a bytoch sa svetelné podmienky menia skokovo to čo platí pri jednej rastlinke už pri druhej rastlinke byť pravda nemusí síce sú v tej istéj miestnosti.

Aké PH vyhovuje rastlinám ?

Rastliny majú radi neutrálne jemne kyslé pôdy. Samozrejme to záleží od druhu rastlinky. Z hľadiska príjmu väčšiny mikroprvkov – minerálov je pre rastliny najvhodnejšie rozpätie pH 6,3-6,7.Mierne kyslé pôdy (pH 6 až 7) podporujú látkovú výmenu v pôde a prispievajú tak k výžive rastlín. Príliš veľa vápnika obmedzuje schopnosť rastlín prijímať fosfor a stopové prvky, preto patrí test kyslosti pôdy k základným úkonom nielen na záhrade.

Neutrálna pôda  6,6-7,1

Zásaditá pôda od 7,1- vyššie

Kyslá pôda od  6,6- nižše

Rastlinky vhodné do pôdy s neutrálnym PH6 ,3-7,1

Ovocné stromy:višňa,čerešňa,marhuľa,slivka,vinič

Zelenina:mrkva,petržlen,zeler,pór,kapusta,kel,šalát,cibula,špenát,reďkovka,rebarbora,

Kvety:tulipán,narcis, ruže,hrachor,nechtík

Rastlinky vhodné do pôdy so zásadím PH 7,1- vyššie

Sú to Bazifilné rastliny, čiže bazifyty  napríklad :

prilbovka červená,kruštík tmavočervený pravý, dryádka osemlístková.

Rastlinky vhodné do pôdy s kyselým PH 6,6- nižšie

Ovocné stromy:Hrušky,jablone,egreš,rybíz,čučoriedky,brusnice

Zelenina: Rajčiny,zemiaky ,uhorky,hrach,špargľa

Kvety:letná fialka,begónie,sedmokráska,prvosienka,kovalinka,pelargónie,hortenzie,rododendron

meranie vlhkosti v pôde

Ako zvýšiť kyslosť pôdy ? 

Do pôdy je vhodné pridať rašelinu, ktorá zvýši kyselosť pôdy. Lacnejšia varianta je pridať ihličie, mulčovaciu kôru alebo sýru. Tie taktiež zvyšujú kyslosť pôdy.

Ako znížiť kyselosť pôdy a zvýšiť zásaditosť?

Nepriaznivý vplyv pôdnej kyslosti mierni vápnením. Väčšinou je treba vápniť len zľahka mletým vápencom CaO3, na tažkých pôdach treba nasadiť pálené vápno CaO, ktoré pôsobí rýchlejšie a intenzívnejšie.

Ďalšie spôsoby ako zistiť PH pôdy

Postačí vám aj pijak, ktorý používajú žiaci v škole. Spravte si z neho pásiky, ktoré neskor namočíte do kapustového vývaru ktorý má mať červenú farbu. Po uschnutí papieriky môžete použiť  napríklad ak nakvapkáte kvapky šťavy.

Po vychladnutí ju preceďte a namočte do nej pripravené papieriky. Keď sa usušia, môžete ich použiť. Kyslé prostredie farbí do žltej, oranžovej až červenej, zásadité do zelenej až modrej. Pred použitím papierika si overte, či ste ho vyrobili správne. Ak naň nakvapkáte citrónovú šťavu, mal by sa sfarbiť do ružovej až červenej farby, čo znamená kyslé prostredie.Prostedie ktoré zafarbí papierik do modra je zásadité.

Další test ktorý možete použiť  orientačne  je test PH s octom a soľou

Na jednu lyžicu suchej pôdy nakvapkajte pár kvapiek octu. Ak to zašumí, pH pôdy je vyššie ako 7,5.
Na jednu lyžicu vlhkej pôdy pridať štipku jedlej soli. Ak to zašumí, pH je nižšie ako 5 a to je kyslá pôda.

Kyslú pôdu (má nižšiu hodnotu pH) prezradí hojný výskyt púpavy (púpavy) a hviezdice.

Ako teda zistiť pH pôdy? Najpresnejšie meranie je meranie elektronické. Vzorka vyschnutéj pôdy sa zmieša s destilovanou vodou a nechá jeden deň odležať a potom sa v nej meria pH pomocou prístroja pH-metra.

Pre záhradkárov  okrem meračov ph prídu vhod aj merače teploty a vlhkosti , podľa ktorých môžeme vylepšiť klímu pestovanej rastlinky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *